EDUKACJA EKOLOGICZNA

Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

W oddziale przedszkolnym grupa „Pszczółek” od 11 marca do 27 maja 2022r. realizowała cykl spotkań w zakresie edukacji ekologicznej pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Program edukacyjny dla przedszkoli, został opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, we współpracy ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Nidzicy. Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Dzieci w wieku przedszkolnym są niezwykle chłonne i to właśnie teraz warto dołożyć wszelkich starań, aby przyszłe zachowania dotyczące zdrowia były jak najbardziej pożądane. Dlatego też ważne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia. Na pierwszych zajęciach przedszkolaki zostały zapoznane z ideą projektu, obejrzały film pilotażowy oraz wzięły udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych. Dzieci były niezwykle zaangażowane i chętnie brały udział w aktywnościach tematycznych. Ich poziom zainteresowania był bardzo duży, a kreatywność i wiedza najmłodszych pociech wzbudziła podziw i niemałe zaskoczenie. Podczas zajęć omawiana i tworzona była przez dzieci „Piramida zdrowego żywienia”. Następnie przedszkolaki przyglądały się produktom kupionym w sklepie z ekologiczną żywnością (m.in. ekologiczne owoce, soki, suszone owoce, dżemy, miody, herbatki, przyprawy itp.).Wskazywały  na każdym z nich LOGO Rolnictwa Ekologicznego UE  (liść z białymi gwiazdkami na zielonym tle).Dzieci miały możliwość stworzenia swojego znaczka ekologicznego, który samodzielnie wykleiły plasteliną oraz wykonały kolorowanki o tematyce ekologicznej. Zwieńczeniem naszych działań była wizyta w piekarni PSS Społem w Nidzicy, gdzie dzieci miały możliwość bezpośredniej obserwacji procesu powstawania pieczywa. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy, poznawały poszczególne etapy wypieku chleba. Piekarz opowiedział dzieciom jak powstaje zakwas chlebowy oraz ciasto na chleb i bułeczki. Przedszkolaki miały również możliwość wyprawy do sklepu w poszukiwaniu na sklepowych półkach produktów ekologicznych. W czasie zajęć poruszano kwestie potrzeby dotyczące profilaktyki zdrowego trybu życia, ruchu na świeżym powietrzu, jak również utrwalenie etapów poprawnego mycia rąk. Po zakończeniu programu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Zajęcia edukacyjne zaplanowane były w taki sposób, aby dzieci mogły jak najpełniej skorzystać ze zdobytej wiedzy. Program edukacyjny, pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” zwrócił  uwagę na potrzebę prowadzenia edukacji zdrowotnej wśród dzieci i ich rodziców.

Małgorzata Kawecka