79. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

„Pamięć nie dała się zgładzić…”

Katyń 1

Kwiecień to miesiąc pamięci narodowej, dlatego też uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zaborowie, w tym właśnie czasie, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających wydarzenia szczególnie ważne dla Polaków. 8 kwietnia dyrektor szkoły - pani Beata Żujewska w ramach realizowanego w placówce Ogólnopolskiego Programu Patriotyczno-Edukacyjnego „Katyń…ocalić od zapomnienia” brała udział w Wojewódzkich Obchodach Pamięci o Bohaterach 1940r.-2019 r. Szkoła otrzymała również zaproszenie od pani Barbary Gawlickiej – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie oraz pana Jana Domańskiego na obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w Warszawie. 13 kwietnia pani Beata Żujewska, pani Anna Kozłowska-szkolny koordynator programu oraz Dagmara Żaglewska- uczennica klasy ósmej, członkowie Rodziny Katyńskiej z Olsztyna, pan Andrzej Abako- starosta olsztyński oraz przedstawiciele szkół województwa warmińsko-mazurskiego reprezentowali nasz region podczas uroczystości upamiętniającej wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku. Podczas podróży do stolicy pani profesor Maria Swianiewicz -Nagięć wygłosiła prelekcję o więźniach wysłanych wiosną 1940 roku transportem do Katynia. W Warszawie uczestnicy zwiedzili Muzeum Katyńskie - pierwszą w świecie placówkę dokumentująca zbrodnię sowietów. Przedmioty znajdujące się w relikwiarzach z potężną siłą oddziałują na odwiedzających, boleśnie uświadamiając rozmiar ludobójstwa dokonanego przez NKWD.

Katyń 2

Biskup polowy Józef Guzdek odprawił mszę świętą polową w Muzeum Katyńskim w intencji oficerów, funkcjonariuszy i pracowników wymiaru sprawiedliwości, nauczycieli oraz artystów zamordowanych na Wschodzie.

Katyń3

Eucharystię sprawowaną w 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej poprzedzi dźwięk dzwonu katyńskiego oraz apel pamięci i złożenie zniczy przed epitafiami katyńskimi znajdującymi się na terenie muzeum.

Katyń 4

Znicze zapłonęły również pod pomnikami na Cmentarzu Powązkowskim.

Tekst: Anna Kozłowska